Mertsi

Merja (”Mertsi”, ”Kyllikki”) Kyllönen. Syntynyt 1977 Suomussalmella, asuu Suomussalmen Pesiökylässä puolisonsa ja kolmen koiran kanssa.

Euroopan parlamentin jäsen 2014-
TRAN-valiokunnan jäsen (liikenne&matkailu) 2014-
ENVI-valiokunnan varajäsen (ympäristö, terveys, ruokaturva) 2014-
Venäjä-valtuuskunta
Japani-valtuuskunta

Suomussalmen kunnanvaltuutettu vuodesta 2000, jatkaa edelleen.

Liikenneministeri Kataisen 2. hallituksessa 2011-2014

Kansanedustaja 2007-2014

Kansliatoimikunta 03.04.2007 – 19.04.2011
Maa- ja metsätalousvaliokunta 03.04.2007 – 02.05.2007, 03.05.2011 – 22.06.2011
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (vj) 03.04.2007 – 19.04.2011
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta 03.05.2007 – 19.04.2011
Valtiovarainvaliokunta (vj) 03.05.2011 – 22.06.2011
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (vj) 03.05.2007 – 19.04.2011
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (2. vpj) 22.03.2007 – 20.04.2011, (1. vpj) 21.04.2011 – 24.08.2011
Kainuun maakuntavaltuuston jäsen 2004-2011
Kainuun maakuntahallituksen jäsen 2004-2007

 

unnamed